FULL LIST! Judiciary makes massive transfers of magistrates, deploys 161 newly recruited ones - UG Standard - Latest News
News

FULL LIST! Judiciary makes massive transfers of magistrates, deploys 161 newly recruited ones

Judiciary makes massive transfers of magistrates, deploys 161 newly recruited ones. (PHOTO /Courtesy)

KAMPALA: The Judiciary has deployed 161 newly appointed judicial officers and transferred 44 others at the rank of Deputy Registrars, Assistant Registrars, Chief Magistrates and Magistrates Grade One in a move geared towards improving access to justice.

According to the deployment and transfer lists signed by the Chief Registrar, HW Sarah Langa Siu, on Thursday, 07 July 2022, the deployments are for 5 Acting Deputy Registrars, 4 Acting Assistant Registrars, 40 Acting Chief Magistrates, 10 Acting Senior Principal Magistrates Grade One, 20 Acting Principal Magistrates Grade One, 30 Acting Senior Magistrates Grade One and 52 Magistrates Grade One. Of the 52 Magistrates Grade One, 45 are on probation while 6 are in acting position. The deployments are with immediate effect.

The Chief Registrar also transferred Four Deputy Registrars, 13 Chief Magistrates and 27 Magistrates Grade One which changes will be effective July 25, 2022.

She explained that the Judicial Officers in acting capacity will be assessed after one year for confirmation based on the satisfaction of the duties and responsibilities and the set Key Performing Indicators (KPI’s) which include among others, disposal of 400 cases for Acting Registrars; 600 for Acting Chief Magistrates; 400 for Acting Senior Principal, Principal and Senior Magistrate Grade ones and 300 cases for new Magistrates Grade One.

Service with integrity, zero tolerance to corruption and improvement of improvement of the Judiciary image are other parameters in the KPI’s. Magistrates Grade One deployed in Chambers of Justices and Judges have also been given specific KPI’s.

The deployments have seen areas like Kajjansi, Amuru, Kiruhura, Katakwi, Buhweju, Rakai, Kisoro, Dokolo, Mayuge, Kiryandongo and Sironko getting resident Chief Magistrates for the first time. Stations with heavy caseload at Chief Magistrates level like Nakawa and Mengo will have two Chief Magistrates. In a first of its kind, Mukuuto and Namungalwe sub-counties in Iganga District and Buvuma Island have equally got Magistrates Grade One.

While communicating the deployments and transfers, the Chief Registrar observed that the deployments are intended to bring about efficiency and effectiveness in the administration of justice. She equally urged the new Officers to love the Judiciary Service, respect Court Users and shun corruption, laziness, absenteeism and delayed justice that still undermine the image of the Judiciary. She urged them to be the change they want to see in the Judiciary Service.

Notable transfers among Deputy Registrars include; HW Ereemye Jumire James from Mbale to the Registry of Magistrates’ Affairs, HW Khainza Eleanor Mary from Magistrates Affairs to the Mediation Registry and HW Angualia Moses from the Judicial Training Institute to the Inspectorate of Courts.

The newly appointed/promoted judicial officers will undergo induction for two weeks to equip them with the necessary skills to perform their duties.

LIST OF DEPLOYMENTS

DEPUTY REGISTRARS

Name Current station New station

1. Twakyire Samuel Mbarara Kabale

2. Akullo Elizabeth Ogwal Nakawa CM Land

3. Ssempala Dorothy Lwanga Inspectorate Inspectorate

4. Nanteza Zulaika Iganga CM Mbarara

5. Anyala Susanne Okeny Mengo CM Family

 

ASSISTANT REGISTRARS

Name Old station New station

1. Nakitende Juliet Entebbe CM Commercial Court

2. Kagoda Samuel Ntende Moses Mbale/Pallisa Mbale/Pallisa CM Mbale

3. Nakadama Esther Lydia Mubiru Wakiso CM Luwero

4. Butanula Rashida Newly Appointed Land

CHIEF MAGISTRATES

Name Old station New station

1. Lochomin Peter Fred CJ’s Chambers CJ’s Chambers

2. Natwijuka Aloysius Baryeza Nansana Ibanda

3. Nsenge Roseline Kasangati Kira

4. Namusobya Sarah Mutebi Anti-Corruption Nabweru

5. Alule Augustine Koma LDC Rakai

6. Niwaha Shallon Luzira Mengo 2ND CM

7. Angura Fionah Sheila Kira Fort Portal

8. Atim Harriet Okello Mubende Mayuge

9. Mfitundinda George Kalisizo Hoima

10. Nakyazze Racheal Nabweru Mukono

11. Karungi Doreen Olga Bujuko Kajjansi

12. Awidi Suzan Buwama Mbale

13. Kabugho Byakutaga Caroline Nsangi Mubende

14. Komakech Kenneth Buliisa/Bwiso Kisoro

15. Ssemwanga Nalugya Mariam Mpigi Luwero

16. Osauro John Pauls Makindye Mityana

17. Gakyaro Mpirwe Allan CR’s Chambers DCJ’s Chambers

18. Owino Paul Abdonson Katakwi Pallisa

19. Epobu Daniel Kalangala Iganga

20. Muhangi Saverino Gibson Isingiro Kapchorwa

21. Akwankasa Edward Kabayo Pader Kiruhura

22. Byamugisha Derick Kiryandongo Kabale

23. Neumbe Rita Kidasa Newly Appointed Nakawa 2nd CM

24. Nanvuma Jane Francis Newly Appointed Mpigi 2nd CM

25. Ajok Betty Newly Appointed Dokolo

26. Kabahuma Lucy Newly Appointed Kiryandongo

27. Nashiero Mwandha Robert Ekirita Newly Appointed Kitgum

28. Namazzi Ann Jacqueline Newly Appointed Kiboga

29. Kasibayo Kosia Newly Appointed Masindi

30. Adoko Joe Fay Newly Appointed Amuru

31. Adikin Esther Newly Appointed Makindye 2nd CM

32. Okoth Thomas Aquinas Newly Appointed Busia

33. Kabombo Andrew Newly Appointed Mbarara

34. Gumtwero Justine Olal Newly Appointed Katakwi

35. Ociba Gloria Newly Appointed Kyenjojo

36. Bagyenda Hope Wobulenzi Nakasongola

37. Nabukeera Aisha Mayuge Kamuli

38. Ssajjabi Noah Norobert Wakiso Pader

39. Namisi Hope Budaka Kumi

40. Koluo Catherine Elayu Apac Sironko

 

SENIOR PRINCIPAL MAGISTRATES GRADE I

Name Old station New station

1. Lumunye Timothy Rubaga/Nateete PA/CR

2. Bwambale Daniel Busathiro JTI JTI

3. Kirya Martins Kamwenge LDC

4. Nambatya Irene Makindye Nansana

5. Nassozi Rehema Ssebbowa Mengo Mengo

6. Asiimwe Abert Anti-Corruption Anti-Corruption

7. Mukasa Sanyu Nabweru Nabweru

8. Nahirya Esther Nakawa Nakawa

9. Okwong Stella Paculal Entebbe Entebbe

10. Tibagonzeka Jane Ngora City Hall

 

PRINCIPAL MAGISTRATES GRADE I

NAME OLD STATION NEW STATION

1 Opit Christopher Tororo Tororo

2 Byarugaba Adam Mpigi Rubaga/Nateete

3 Mutala Peter Sironko Luzira

4 Nyakaana Allan Kasese Kasese

5 Wakooli Grace Kiruhura Kiruhura

6 Aisu Nicholas Abim Abim

7 Atim Sheila Gloria CJ’s Chambers CJ’s Chambers

8 Asiku Swaleh Mbirizi Mbirizi

9 Lwanga Benedict Nsibambi Kagadi Mbarara Municipal

10 Nambozo Sanula Buganda Road Buganda Road

11 Nsobya Ronald Kamya Jinja Buyende

12 Mujuni Paul Mitooma Mitooma

13 Muinda Tadeo Mukono Kalisizo

14 Kyomugisha Evelyn Setrina Buikwe Buikwe

15 Rukundo Isaac Luwero Nakaseke

16 Bbosa Michael Kiboga Kiboga

17 Achayo Rophine Kangulumira Kangulumira

18 Iradukunda Elijah Newly Appointed Hoima

19 Okem Solomon Ezra Newly Appointed Ngora

20 Mutabazi Julius Newly Appointed Butaleja

SENIOR MAGISTRATES GRADE I

Name Old station New station

1. Koburunga Patience Mukono Mpigi

2. Najjuko Evelyn Mbale Wakiso

3. Ziraba Arthur Nabweru Nabweru

4. Karakire Edgar Bwera/L.Katwe City Hall

5. Namukasa Hamidah Rukungiri Rukungiri

6. Turibamwe Christine DCJ’s Chambers DCJ’s Chambers

7. Nabirye Fatumah City Hall Mpigi

8. Nsaire Prosscovia Busembatia Busembatia

9. Kabugho Elizabeth Entebbe Entebbe

10. Wegoye Joel Jinja Buvuma

11. Igga Adiru Makindye Makindye

12. Nzwebe Philip Masaka Masaka

13. Adong Susan Goma Goma

14. Tibayeita Edgar Tusiime Nakasongola Nakasongola

15. Kalule Emanuel Newly Appointed Rakai

16. Tukahaabwe Edgar Newly Appointed Arua

17. Kwesiga Michael Newly Appointed Kitgum

18. Faidha Jamilar Newly Appointed Lira

19. Khaukha Paul Newly Appointed Lamwo

20. Imalingat Christine Newly Appointed Makutu (in Iganga)

21. Ojok Tonny Obonyo Newly Appointed Kaberamaido

22. Alinda Isha Newly Appointed Dokolo

23. Nuwagira Hilary Newly Appointed Bwera

24. Nanjala Aidah Newly Appointed Oyam

25. Tusiimire Annitah Newly Appointed Mbale

26. Atamba Aggrey Newly Appointed Buliisa

27. Adyero Caroline Jean Newly Appointed CJ’s Chambers

28. Drajiru Samsa Newly Appointed Namungarwe

29. Ikyimaana Farida Newly Appointed Budaka

30. Arinda Herbert Kainlawren Newly Appointed Kalangala

MAGISTRATES GRADE I

Name Old station New station

1 Nabalyo Diana Newly Appointed Chambers of Justice Margaret Mutonyi

2 Aciro Jemimah Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Stella Arach-Amoko

3 Baluka Norah Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Lillian Tibatemwa

4 Nekesa Diana Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Jane

5. Niyonzima Alex Newly Appointed Chambers of Hon. PJ

6. Nyaketcho Joan Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Paul Gadenya

7. Nabaasa Julian Tumwijukye Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Richard Wejuli

8. Kahunde Kadija Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Musa Ssekaana

9. Mbabazi Juliet Praise Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Keitirima

10. Nakawuki Teddy Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Kakuru

11. Kyomugisha Prima Newly Appointed Chambers of the Hon. CJ

12. Omar Ahmed Halima Newly Appointed Chambers of the Hon. PJ

13. Nankanja Catherine Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Stephen Musota

14. Kibeedi Peace Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Elizabeth Alividza

15. Kwaga Stellah Ritah Newly Appointed Chambers of Hon. Justice C. Gasharibake

16. Nakalema Linda Newly Appointed Jinja

17. Namono Maureen Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Damalie Lwanga

18. Acham Rhoda Ochom Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Alex Ajiji

19. Nanteza Anne Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Nabisinde

20. Happy Monica Newly Appointed Wakiso

21. Nabayego Proscovia Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Anne Mugenyi

22. Wandera Ramathan Akiiki Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Wagona

23. Katugume Fred Newly Appointed Sironko

24. Ogwal Smith Newly Appointed Kalungo

25. Okot Michael Newly Appointed Mbarara

26. Aballa Godfrey Newly Appointed Apac

27. Musinguzi Rachael Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Irene Mulyagonja

28. Atumanya Anxious Newly Appointed Mitooma

29. Baguma Alex Newly Appointed Luwero

30. Namukobe Stella Mary Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Eva Luswata

31. Aloyo Jennifer Newly Appointed Chambers of Justice Florence Nakachwa

32. Kwesigabo Frank Newly Appointed Wakiso

33. Isingoma Shamila Tindikahwa Newly Appointed Chambers of Hon. Justice David Matovu

34. Nabatanzi Leila May Newly Appointed Chambers of Justice Jeanne Rwakakooko

35. Kyazike Gertrude Newly Appointed Kajjansi

36. Twesigye Claire Newly Appointed Chambers of Justice Ketrah Katunguka

37. Atyang Ceaser Paul Newly Appointed Malaba

38. Kizito Deo Lutalo Newly Appointed Alebtong

39. Abalo Agnes Oneka Newly Appointed Katakwi

40. Amoro Miriam Newly Appointed Gulu

41. Ongwee Stanislus Okello Newly Appointed Pader

42. Mfitumukiza Moses Newly Appointed Isingiro

43. Isingoma Peter Newly Appointed Nebbi

44. Mwanja Brian Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Moses Kazibwe

45. Mwogera Eunice Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Esta Nambayo

46. Atto Franca Okello Judiciary Luwero

47. Lunkuse Betty Judiciary Chambers of Hon. Justice Cheborion

48. Niyongira Mujambere Methodius Judiciary Mayuge

49. Ahimbisibwe Kagumire Innocent Newly Appointed Kamwenge

50. Waiswa Painento Newly Appointed Chambers of Hon. Justice Wamala

51. Asiimwe Bob Simplex Newly Appointed Butambala

52. Namanya Frank Judiciary Nakawa

TRANSFERS

Registrars
Name Old station New station

1. Ereemye Jumire James M Deputy Registrar Mbale Magistrates’ Affairs

2. Khainza Eleanor Mary Deputy Registrar Magistrates Affairs Mediation

3. Angualia Moses G Deputy Registrar JTI Inspectorate

4. Deo Nizeyimana Deputy Registrar Mediation

Chief Magistrates
1. Tusiime Sarah Bashaija Chief Magistrate Mukono Buganda Road

2. Kakooza Elias Chief Magistrate Nakasongola Nakawa

3. Kaggwa John Francis Chief Magistrate Mubende Wakiso

4. Nambozo Joy Chief Magistrate Kitgum Kayunga

5. Ssejjemba Deo Chief Magistrate Masindi Buhweju

6. Munobe Samuel Chief Magistrate Luwero Office of Registrar High Court

7. Mugala Jane Chief Magistrate Nabweru Lugazi

8. Amabilis Stella Maris Chief Magistrate Lugazi Entebbe

9. Kainza Beatrice Chief Magistrate Kiruhura Kasangati

10. Talisuna Patrick Chief Magistrate Busia Mengo

11. Semondo Benson Chief Magistrate Kira Oyam

12. Nasambu Esther Rebecca Chief Magistrate Mengo Magistrates’ Affairs

13. Kule Moses Lubangula Chief Magistrate Fort Portal Kamwenge

Magistrates Grade I
1. Valerian Tuhimbise Senior Magistrate GI City Hall Buwama

2. Kyomuhangi Happy Anne Senior Magistrate GI Butaleja Wobulenzi

3. Nabafu Agnes Senior Magistrate GI Malaba Namayingo

4. Mugagga John Kavuma Magistrate Grade I Kayunga Kagadi

5. Kasule Sumaya Magistrate Grade I Buyende Jinja

6. Nyadoi Esther Magistrate Grade I Wakiso Kira

7. Nasasira Bridget Magistrate Grade I Masaka Bwizibwera

8. Kedi Paul Magistrate Grade I Arua Mubende

9. Odwori Ponsiano Romans Magistrate Grade I Nakawa Kitgum

10. Abilu Isaac Magistrate Grade I Kalongo Chambers of Hon. Justice Hellen Obura

11. Ariokot Esther Joyce Magistrate Grade I Lira Nansana

12. Kagoya Jackline Magistrate Grade I Mukono JTI – Training

13. Asiimwe Esther Magistrate Grade I Hoima ACD

14. Kibuuka Christian Magistrate Grade I Bukwo Nabweru

15. Gimugu Kabiri Kenneth Magistrate Grade I Kajjansi Soroti

16. Kitiyo Patrick Magistrate Grade I Rakai Butambala

17. Matyama Paul Magistrate Grade I Oyam Mukono

18. Mutala Peter Magistrate Grade I Sironko Luzira

19. Kintu Imoran Isaac Magistrate Grade I Nebbi Bujjuko

20. Mukoya Maureen Magistrate Grade I Mpigi Mukono

21. Kintu Caroline C Magistrate Grade I Jinja Bugembe

22. Akera Derrick Otim Magistrate Grade I Kitgum Mengo

23. Bamukunda Caroline Clinah Magistrate Grade I Kiboga Chambers of Justice Madrama

24. Matovu Hood Magistrate Grade I Mengo Mityana

25. Lamunu Peace Elizabeth Magistrate Grade I Mityana Mukono

26. Pirimba Emmanuel Magistrate Grade I Soroti Kiboga

27. Watyekere George Magistrate Grade I Kumi Nsangi

FULL LIST! Judiciary makes massive transfers of magistrates, deploys 161 newly recruited ones

The Judiciary has deployed 161 newly appointed judicial officers and transferred 44 others at the rank of Deputy Registrars, Assistant Registrars, Chief Magistrates and Magistrates Grade One in a move geared towards improving access to justice.

According to the deployment and transfer lists signed by the Chief Registrar, HW Sarah Langa Siu, on Thursday, 07 July 2022, the deployments are for 5 Acting Deputy Registrars, 4 Acting Assistant Registrars, 40 Acting Chief Magistrates, 10 Acting Senior Principal Magistrates Grade One, 20 Acting Principal Magistrates Grade One, 30 Acting Senior Magistrates Grade One and 52 Magistrates Grade One. Of the 52 Magistrates Grade One, 45 are on probation while 6 are in acting position. The deployments are with immediate effect.

The Chief Registrar also transferred Four Deputy Registrars, 13 Chief Magistrates and 27 Magistrates Grade One which changes will be effective July 25, 2022.

She explained that the Judicial Officers in acting capacity will be assessed after one year for confirmation based on the satisfaction of the duties and responsibilities and the set Key Performing Indicators (KPI’s) which include among others, disposal of 400 cases for Acting Registrars; 600 for Acting Chief Magistrates; 400 for Acting Senior Principal, Principal and Senior Magistrate Grade ones and 300 cases for new Magistrates Grade One.

Service with integrity, zero tolerance to corruption and improvement of improvement of the Judiciary image are other parameters in the KPI’s. Magistrates Grade One deployed in Chambers of Justices and Judges have also been given specific KPI’s.

The deployments have seen areas like Kajjansi, Amuru, Kiruhura, Katakwi, Buhweju, Rakai, Kisoro, Dokolo, Mayuge, Kiryandongo and Sironko getting resident Chief Magistrates for the first time. Stations with heavy caseload at Chief Magistrates level like Nakawa and Mengo will have two Chief Magistrates. In a first of its kind, Mukuuto and Namungalwe sub-counties in Iganga District and Buvuma Island have equally got Magistrates Grade One.

While communicating the deployments and transfers, the Chief Registrar observed that the deployments are intended to bring about efficiency and effectiveness in the administration of justice. She equally urged the new Officers to love the Judiciary Service, respect Court Users and shun corruption, laziness, absenteeism and delayed justice that still undermine the image of the Judiciary. She urged them to be the change they want to see in the Judiciary Service.

Notable transfers among Deputy Registrars include; HW Ereemye Jumire James from Mbale to the Registry of Magistrates’ Affairs, HW Khainza Eleanor Mary from Magistrates Affairs to the Mediation Registry and HW Angualia Moses from the Judicial Training Institute to the Inspectorate of Courts.

The newly appointed/promoted judicial officers will undergo induction for two weeks to equip them with the necessary skills to perform their duties.

LIST OF DEPLOYMENTS

DEPUTY REGISTRARS

Name                                      Current station                      New station

1. Twakyire Samuel                    Mbarara                                Kabale

2. Akullo Elizabeth Ogwal          Nakawa CM                            Land

3. Ssempala Dorothy Lwanga       Inspectorate                 Inspectorate

4. Nanteza Zulaika                           Iganga CM                    Mbarara

5. Anyala Susanne Okeny                 Mengo CM                    Family

 

ASSISTANT REGISTRARS

Name                                                                Old station                                                  New station

1. Nakitende Juliet                                           Entebbe CM                                                    Commercial Court

2. Kagoda Samuel Ntende Moses                            Mbale/Pallisa Mbale/Pallisa CM             Mbale

3. Nakadama Esther Lydia Mubiru                            Wakiso CM                                            Luwero

4. Butanula Rashida                                              Newly Appointed                                            Land

CHIEF MAGISTRATES

Name                                                       Old station                                                                     New station

1. Lochomin Peter Fred                       CJ’s Chambers                                                         CJ’s Chambers

2. Natwijuka Aloysius Baryeza                 Nansana                                                                          Ibanda

3. Nsenge Roseline                                    Kasangati                                                                           Kira

4. Namusobya Sarah Mutebi                Anti-Corruption                                                                    Nabweru

5. Alule Augustine Koma                             LDC                                                                                    Rakai

6. Niwaha Shallon                                      Luzira                                                                               Mengo 2ND CM

7. Angura Fionah Sheila                             Kira                                                                                   Fort Portal

8. Atim Harriet Okello                                 Mubende                                                                            Mayuge

9. Mfitundinda George                                Kalisizo                                                                                Hoima

10. Nakyazze Racheal                                 Nabweru                                                                              Mukono

11. Karungi Doreen Olga                               Bujuko                                                                             Kajjansi

12. Awidi Suzan                                               Buwama                                                                            Mbale

13. Kabugho Byakutaga Caroline                      Nsangi                                                                         Mubende

14. Komakech Kenneth                          Buliisa/Bwiso                                                                            Kisoro

15. Ssemwanga Nalugya Mariam                  Mpigi                                                                                Luwero

16. Osauro John Pauls                                  Makindye                                                                        Mityana

17. Gakyaro Mpirwe Allan                    CR’s Chambers                                                           DCJ’s Chambers

18. Owino Paul Abdonson                         Katakwi                                                                           Pallisa

19. Epobu Daniel                                          Kalangala                                                                      Iganga

20. Muhangi Saverino Gibson                         Isingiro                                                                        Kapchorwa

21. Akwankasa Edward Kabayo                        Pader                                                                             Kiruhura

22. Byamugisha Derick                                  Kiryandongo                                                                Kabale

23. Neumbe Rita Kidasa                                Newly Appointed                                                     Nakawa 2nd CM

24. Nanvuma Jane Francis                                  Newly Appointed                                                 Mpigi 2nd CM

25. Ajok Betty                                                       Newly Appointed                                                         Dokolo

26. Kabahuma Lucy                                                     Newly Appointed                                             Kiryandongo

27. Nashiero Mwandha Robert Ekirita                         Newly Appointed                                             Kitgum

28. Namazzi Ann Jacqueline                                       Newly Appointed                                              Kiboga

29. Kasibayo Kosia                                                   Newly Appointed                                                 Masindi

30. Adoko Joe Fay                                                       Newly Appointed                                                Amuru

31. Adikin Esther                                                         Newly Appointed                                 Makindye 2nd CM

32. Okoth Thomas Aquinas                                 Newly Appointed                                                 Busia

33. Kabombo Andrew                                   Newly Appointed                                                     Mbarara

34. Gumtwero Justine Olal                                  Newly Appointed                                                 Katakwi

35. Ociba Gloria                                              Newly Appointed                                                     Kyenjojo

36. Bagyenda Hope                                            Wobulenzi                                                        Nakasongola

37. Nabukeera Aisha                                           Mayuge                                                                    Kamuli

38. Ssajjabi Noah Norobert                                Wakiso                                                                    Pader

39. Namisi Hope                                               Budaka                                                                    Kumi

40. Koluo Catherine Elayu                                     Apac                                                               Sironko

 

SENIOR PRINCIPAL MAGISTRATES GRADE I

Name                                                          Old station                                                                 New station

1. Lumunye Timothy                                    Rubaga/Nateete                                                             PA/CR

2. Bwambale Daniel Busathiro                           JTI                                                                                   JTI

3. Kirya Martins                                                  Kamwenge                                                                     LDC

4. Nambatya Irene                                          Makindye                                                                         Nansana

5. Nassozi Rehema Ssebbowa                               Mengo                                                                      Mengo

6. Asiimwe Abert                                                 Anti-Corruption                                                     Anti-Corruption

7. Mukasa Sanyu                                                       Nabweru                                                               Nabweru

8. Nahirya Esther                                                           Nakawa                                                                Nakawa

9. Okwong Stella Paculal                                            Entebbe                                                                 Entebbe

10. Tibagonzeka Jane                                                   Ngora                                                                  City Hall

 

PRINCIPAL MAGISTRATES GRADE I

Name                                                      Old station                                                      New station

1. Opit Christopher                                      Tororo                                                              Tororo

2. Byarugaba Adam                                           Mpigi                                                     Rubaga/Nateete

3. Mutala Peter                                                 Sironko                                                              Luzira

4. Nyakaana Allan                                           Kasese                                                                 Kasese

5. Wakooli Grace                                          Kiruhura                                                           Kiruhura

6. Aisu Nicholas                                              Abim                                                                 Abim

7. Atim Sheila Gloria                                   CJ’s Chambers                                             CJ’s Chambers

8. Asiku Swaleh                                                Mbirizi                                                          Mbirizi

9. Lwanga Benedict Nsibambi                       Kagadi                                                     Mbarara Municipal

10. Nambozo Sanula                                  Buganda Road                                                 Buganda Road

11. Nsobya Ronald Kamya                              Jinja                                                                 Buyende

12. Mujuni Paul                                               Mitooma                                                           Mitooma

13. Muinda Tadeo                                             Mukono                                                       Kalisizo

14. Kyomugisha Evelyn Setrina                    Buikwe                                                                 Buikwe

15. Rukundo Isaac                                       Luwero                                                           Nakaseke

16. Bbosa Michael                                       Kiboga                                                                     Kiboga

17. Achayo Rophine                                   Kangulumira                                                     Kangulumira

18. Iradukunda Elijah                                  Newly Appointed                                                  Hoima

19. Okem Solomon Ezra                           Newly Appointed                                                         Ngora

20. Mutabazi Julius                                      Newly Appointed                                                    Butaleja

 

SENIOR MAGISTRATES GRADE I

Name                                                           Old station                                                         New station

1. Koburunga Patience                                 Mukono                                                                 Mpigi

2. Najjuko Evelyn                                         Mbale                                                                      Wakiso

3. Ziraba Arthur                                             Nabweru                                                                Nabweru

4. Karakire Edgar                                            Bwera/L.Katwe                                                      City Hall

5. Namukasa Hamidah                                      Rukungiri                                                             Rukungiri

6. Turibamwe Christine                                  DCJ’s Chambers                                              DCJ’s Chambers

7. Nabirye Fatumah                                           City Hall                                                           Mpigi

8. Nsaire Prosscovia                                     Busembatia                                                          Busembatia

9. Kabugho Elizabeth                                   Entebbe                                                                     Entebbe

10. Wegoye Joel                                         Jinja                                                                             Buvuma

11. Igga Adiru                                           Makindye                                                                             Makindye

12. Nzwebe Philip                                        Masaka                                                                             Masaka

13. Adong Susan                                               Goma                                                                         Goma

14. Tibayeita Edgar Tusiime                         Nakasongola                                                           Nakasongola

15. Kalule Emanuel                                   Newly Appointed                                                             Rakai

16. Tukahaabwe Edgar                              Newly Appointed                                                           Arua

17. Kwesiga Michael                                Newly Appointed                                                      Kitgum

18. Faidha Jamilar                                   Newly Appointed                                                       Lira

19. Khaukha Paul                                Newly Appointed                                                            Lamwo

20. Imalingat Christine                        Newly Appointed                                               Makutu (in Iganga)

21. Ojok Tonny Obonyo                             Newly Appointed                                          Kaberamaido

22. Alinda Isha                                    Newly Appointed                                             Dokolo

23. Nuwagira Hilary                        Newly Appointed                                                Bwera

24. Nanjala Aidah                         Newly Appointed                                                  Oyam

25. Tusiimire Annitah                  Newly Appointed                                                 Mbale

26. Atamba Aggrey                    Newly Appointed                                                  Buliisa

27. Adyero Caroline Jean               Newly Appointed                                     CJ’s Chambers

28. Drajiru Samsa                         Newly Appointed                                          Namungarwe

29. Ikyimaana Farida                    Newly Appointed                                              Budaka

30. Arinda Herbert Kainlawren           Newly Appointed                                    Kalangala

MAGISTRATES GRADE I

Name                                                       Old station                                                   New station

1. Nabalyo Diana                                    Newly Appointed                           Chambers of Justice Margaret Mutonyi

2. Aciro Jemimah                                  Newly Appointed                      Chambers of Hon. Justice StellaArachAmoko

3. Baluka Norah                          Newly Appointed                               Chambers of Hon. Justice Lillian Tibatemwa

4. Nekesa Diana                      Newly Appointed                                    Chambers of Hon. Justice Jane

5. Niyonzima Alex                         Newly Appointed                               Chambers of Hon. PJ

6. Nyaketcho Joan                   Newly Appointed                                Chambers of Hon. Justice Paul Gadenya

7. Nabaasa Julian Tumwijukye       Newly Appointed                        Chambers of Hon. Justice Richard Wejuli

8. Kahunde Kadija                      Newly Appointed                         Chambers of Hon. Justice Musa Ssekaana

9. Mbabazi Juliet Praise             Newly Appointed                     Chambers of Hon. Justice Keitirima

10. Nakawuki Teddy              Newly Appointed                       Chambers of Hon. Justice Kakuru

11. Kyomugisha Prima          Newly Appointed                            Chambers of the Hon. CJ

12. Omar Ahmed Halima             Newly Appointed                     Chambers of the Hon. PJ

13. Nankanja Catherine            Newly Appointed                     Chambers of Hon. Justice Stephen Musota

14. Kibeedi Peace                  Newly Appointed                         Chambers of Hon. Justice Elizabeth Alividza

15. Kwaga Stellah Ritah         Newly Appointed                  Chambers of Hon. Justice C. Gasharibake

16. Nakalema Linda              Newly Appointed                               Jinja

17. Namono Maureen       Newly Appointed                    Chambers of Hon. Justice Damalie Lwanga

18. Acham Rhoda Ochom    Newly Appointed                    Chambers of Hon. Justice Alex Ajiji

19. Nanteza Anne                 Newly Appointed                      Chambers of Hon. Justice Nabisinde

20. Happy Monica               Newly Appointed                                   Wakiso

21. Nabayego Proscovia       Newly Appointed                  Chambers of Hon. Justice Anne Mugenyi

22. Wandera Ramathan Akiiki    Newly Appointed                  Chambers of Hon. Justice Wagona

23. Katugume Fred            Newly Appointed                                Sironko

24. Ogwal Smith             Newly Appointed                             Kalungo

25. Okot Michael        Newly Appointed                                       Mbarara

26. Aballa Godfrey         Newly Appointed                                           Apac

27. Musinguzi Rachael      Newly Appointed                       Chambers of Hon. Justice Irene Mulyagonja

28. Atumanya Anxious       Newly Appointed                                 Mitooma

29. Baguma Alex                        Newly Appointed                                   Luwero

30. Namukobe Stella Mary             Newly Appointed                         Chambers of Hon. Justice Eva Luswata

31. Aloyo Jennifer                    Newly Appointed                     Chambers of Justice Florence Nakachwa

32. Kwesigabo Frank            Newly Appointed                                Wakiso

33. Isingoma Shamila Tindikahwa       Newly Appointed               Chambers of Hon. Justice David Matovu

34. Nabatanzi Leila May             Newly Appointed                      Chambers of Justice Jeanne Rwakakooko

35. Kyazike Gertrude                 Newly Appointed                                   Kajjansi

36. Twesigye Claire             Newly Appointed                      Chambers of Justice Ketrah Katunguka

37. Atyang Ceaser Paul             Newly Appointed                                Malaba

38. Kizito Deo Lutalo          Newly Appointed                              Alebtong

39. Abalo Agnes Oneka           Newly Appointed                              Katakwi

40. Amoro Miriam                   Newly Appointed                                 Gulu

41. Ongwee Stanislus Okello          Newly Appointed                              Pader

42. Mfitumukiza Moses                Newly Appointed                             Isingiro

43. Isingoma Peter                   Newly Appointed                               Nebbi

44. Mwanja Brian               Newly Appointed                               Chambers of Hon. Justice Moses Kazibwe

45. Mwogera Eunice            Newly Appointed                              Chambers of Hon. Justice Esta Nambayo

46. Atto Franca Okello                Judiciary                                                Luwero

47. Lunkuse Betty                   Judiciary                                           Chambers of Hon. Justice Cheborion

48. Niyongira Mujambere Methodius      Judiciary                                                   Mayuge

49. Ahimbisibwe Kagumire Innocent       Newly Appointed                                           Kamwenge

50. Waiswa Painento                   Newly Appointed                               Chambers of Hon. Justice Wamala

51. Asiimwe Bob Simplex             Newly Appointed                                             Butambala

52. Namanya Frank                            Judiciary                                                         Nakawa

TRANSFERS

Registrars
Name                                                                    Old station                                                  New station

1. Ereemye Jumire James M  Deputy Registrar           Mbale                                            Magistrates’ Affairs

2. Khainza Eleanor Mary Deputy Registrar           Magistrates Affairs                                   Mediation

3. Angualia Moses G Deputy Registrar                  JTI                                                         Inspectorate

4. Deo Nizeyimana Deputy Registrar                     –                                                            Mediation

Chief Magistrates
1. Tusiime Sarah Bashaija Chief Magistrate       Mukono                                                     Buganda Road

2. Kakooza Elias Chief Magistrate                 Nakasongola                                                       Nakawa

3. Kaggwa John Francis Chief Magistrate          Mubende                                                      Wakiso

4. Nambozo Joy Chief Magistrate                   Kitgum                                                            Kayunga

5. Ssejjemba Deo Chief Magistrate                Masindi                                                            Buhweju

6. Munobe Samuel Chief Magistrate             Luwero                                      Office of Registrar High Court

7. Mugala Jane Chief Magistrate                 Nabweru                                                     Lugazi

8. Amabilis Stella Maris Chief Magistrate           Lugazi                                                 Entebbe

9. Kainza Beatrice Chief Magistrate                  Kiruhura                                          Kasangati

10. Talisuna Patrick Chief Magistrate                Busia                                                  Mengo

11. Semondo Benson Chief Magistrate          Kira                                                       Oyam

12. Nasambu Esther Rebecca Chief Magistrate   Mengo                                  Magistrates’ Affairs

13. Kule Moses Lubangula Chief Magistrate      Fort Portal                                 Kamwenge

Magistrates Grade I
1. Valerian Tuhimbise Senior Magistrate GI              City Hall                                  Buwama

2. Kyomuhangi Happy Anne Senior Magistrate GI        Butaleja                          Wobulenzi

3. Nabafu Agnes Senior Magistrate GI                      Malaba                              Namayingo

4. Mugagga John Kavuma Magistrate Grade I          Kayunga                                    Kagadi

5. Kasule Sumaya Magistrate Grade I                         Buyende                                     Jinja

6. Nyadoi Esther Magistrate Grade I                       Wakiso                                             Kira

7. Nasasira Bridget Magistrate Grade I                    Masaka                                Bwizibwera

8. Kedi Paul Magistrate Grade I                                 Arua                                      Mubende

9. Odwori Ponsiano Romans Magistrate Grade I         Nakawa                          Kitgum

10. Abilu Isaac Magistrate Grade I                           Kalongo                        Chambers of Hon. Justice Hellen Obura

11. Ariokot Esther Joyce Magistrate Grade I            Lira                                               Nansana

12. Kagoya Jackline Magistrate Grade I                   Mukono                                   JTI – Training

13. Asiimwe Esther Magistrate Grade I                   Hoima                                           ACD

14. Kibuuka Christian Magistrate Grade I              Bukwo                                        Nabweru

15. Gimugu Kabiri Kenneth Magistrate Grade I       Kajjansi                                     Soroti

16. Kitiyo Patrick Magistrate Grade I                         Rakai                                            Butambala

17. Matyama Paul Magistrate Grade I                      Oyam                                              Mukono

18. Mutala Peter Magistrate Grade I                        Sironko                                                Luzira

19. Kintu Imoran Isaac Magistrate Grade I            Nebbi                                                    Bujjuko

20. Mukoya Maureen Magistrate Grade I          Mpigi                                                            Mukono

21. Kintu Caroline C Magistrate Grade I             Jinja                                                        Bugembe

22. Akera Derrick Otim Magistrate Grade I           Kitgum                                                  Mengo

23. Bamukunda Caroline Clinah Magistrate Grade I      Kiboga                           Chambers of Justice Madrama

24. Matovu Hood Magistrate Grade I                         Mengo                                             Mityana

25. Lamunu Peace Elizabeth Magistrate Grade I          Mityana                                           Mukono

26. Pirimba Emmanuel Magistrate Grade I                     Soroti                                                   Kiboga

27. Watyekere George Magistrate Grade I                    Kumi                                        Nsangi

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

8 + fifteen =

The Latest

To Top